"(...) W gruncie rzeczy w każdym z nas istnieje również ciemna strona duszy, na ogół nie jesteśmy jej świadomi, a w pewien osobliwy sposób ujawnia się ona poprzez rozważania na temat wampirów..."
Wampiry od stuleci fascynują i przerażają ludzi na całym świecie. Ich wizerunek wywodzi się z dawnych wierzeń ludowych, w których były postrzegane jako istoty powracające z zaświatów, by wysysać życiową energię lub krew żywych. Na przestrzeni wieków motyw wampira ewoluował, znajdując swoje miejsce w literaturze, folklorze i kulturze popularnej. Od słowiańskich upiorów, przez arystokratycznego Draculę, aż po współczesne romantyczne i nadnaturalne interpretacje – różne rodzaje wampirów odzwierciedlają zmieniające się lęki, wartości i wyobrażenia społeczeństw. Dziś są one jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów popkultury, obecnym w książkach, filmach, serialach i grach.
Moja czytelnicza przygoda z tymi istotami rozpoczęła się rzecz jasna od chyba flagowego dzieła w temacie zimnokrwistych, czyli powieści grozy pt. "Dracula", autorstwa Brama Stockera. Wampiry to ciekawe postaci wywodzące się ze świata mroku... Dlatego mimo faktu, iż lubię "Zmierzch" to nie jestem przekonana co do romantyzowania wampirów. To przecież przerażające, wieczne stworzenia, które w dawnych społecznościach budziły ogromny lęk, przy tym będąc przedmiotem wielu przesądów. Dla mnie wampiry to groza i fantastyka, nie romans czy erotyk...
W 1966 roku zostają wprowadzone bardzo surowe przepisy w kwestii kontroli narodzin dzieci. W związku z tym kilka tysięcy rumuńskich niemowląt trafia do odosobnionych magazynów, które powszechnie uchodzą za sierocińce. Jednakże pojęcie opieki było w tym miejscu nieznane... Wręcz przeciwnie. Dzieci stają się ofiarami przeraźliwych eksperymentów! Trzymane w klatkach albo ciągle tkwiące w swoich łóżeczkach, bezwolnie poddające się zastrzykom jakie wykonują im tamtejsze pielęgniarki; zastrzykom z krwi "skażonych" dorosłych, które rzekomo mają "dodać im sił". Kiedy reżim w kraju zostaje obalony, do Bukaresztu przyjeżdża amerykańska lekarka, która za cel powzięła sobie uratowanie tych nieszczęśliwych istot. Jedno z powierzonych jej dzieciaków wykazuje szczególne cechy, które mogą się okazać kluczem do wynalezienia lekarstwa na nowotwór czy AIDS. Kobieta postanawia adoptować malca i zabrać go ze sobą do Stanów. Nie ma jednak pojęcia, że dzieckiem interesuje się również pewna pradawna, mroczna rodzina rumuńskiego księcia, bliżej znanego jako Vlad Dracula. Chłopiec zostaje porwany, a kobieta zdeterminowana by go odzyskać, nieświadomie rozpoczyna walkę z siłami zła, ukorzenionego w najstarszych koszmarach...
To gotycka opowieść o młodej Laurze, która w swoim odosobnionym zamku poznaje tajemniczą i niezwykle intrygującą Carmillę. Wraz z rozwojem ich znajomości wokół bohaterki zaczynają dziać się niepokojące wydarzenia, a Laura stopniowo podupada na zdrowiu. Pełna mroku, tajemnic i narastającego napięcia historia prowadzi do odkrycia przerażającej prawdy o nowej przyjaciółce... Historia ta po raz pierwszy została opublikowana w drugiej połowie XIX w.. Powieść stała się przedmiotem rewolucji klasycznej grozy, pod względem obyczajowym.
James Falcon to kapitan kontrwywiadu Stanów Zjednoczonych, który dzięki swoim niezwykłym zdolnościom, w trakcie II wojny światowej zasłynął ze skutecznej walki z wampirami, jakie były wykorzystywane przez Niemców do walki. Po wielu latach znów przyszło mu stanąć twarzą w twarz z pradawnymi krwiopijcami... Z najpotężniejszym z nich ma do wyrównania osobiste porachunki! Ale nie jest to jego jedyne zadanie. Musi jeszcze stoczyć bitwę sam ze sobą i rozwiązać mroczą zagadkę własnej przeszłości... To mocna powieść łącząca w sobie elementy horroru nadprzyrodzonego z thrillerem. Jak twierdzi sam autor, "Potomek" bardzo różni się od typowej opowieści o wampirach. Osobiście jestem bardzo ciekawa tych różnic i niekonwencjonalnego podejścia do nieśmiertelnych, zatem rzecz jasna - Trafia to na moją wish listę ;)
To debiutancka powieść autora, który prezentuje nam obraz rzeczywistości, w której odnajdziemy mieszankę historii z teraźniejszością, mieszankę rozsądku z szaleństwem... Historia ta to mroczny horror osadzony we Wrocławiu. Skupia się na restauratorze, który otwiera lokal w starym budynku skrywającym przerażającą tajemnicę. Wkrótce pracownicy i właściciel zaczynają doświadczać niepokojących zdarzeń, a granica między rzeczywistością a koszmarem stopniowo się zaciera. Łączą się tutaj wątki dawnych zbrodni, nadprzyrodzonego zła i psychologicznej grozy, tworząc duszną i pełną napięcia atmosferę...
To pierwsza część trylogii opowiadająca historię tajemniczego wirusa i związanych z nim eksperymentów. W jednej z tajnych, amerykańskich baz trwają badania nad nieznanym wcześniej wirusem, pochodzącym z boliwijskiej dżungli. Wirus zaadaptowany w ciele nosiciela zwiększa jego siłę i wydłuża życie. Po pewnym czasie bytowania, zmienia ludzi w wampiry... Ale to przecież nic złego, prawda? Armia Stanów ma na to pomysł - Wykorzystajmy nieśmiertelnych jako broń biologiczną. Badania trwają, a w nie zostają angażowani coraz to bardziej specyficzni "nosiciele". Kiedy podjęta zostaje decyzja o wszczepieniu wirusa dziecku, pewien agent tajnych służb mający zrealizować zadanie polegające na dostarczeniu wybranej, sześcioletniej dziewczynki, postanawia wnieść sprzeciw. Tymczasem ofiary dziwacznych eksperymentów, wydostają się na wolność i zaczynają zabijać.. Powieść dość złożona, wymagająca skupienia, ale z bardzo dobry pomysłem na fabułę!
Jest jeszcze kilka książek, które wydają się być ciekawe w temacie tych wiecznych istot. Niektóre to literatura popularnonaukowa, gdzie wgryziemy się w temat z trochę innej strony.; to historia "dzieci nocy", to związane z nimi mity i przesądy, którym towarzyszy lęk, to przyczyna ich fenomenu i głębi strachu... Zaś inne to zbiór opowiadań napisanych przez kilku autorów, którzy postanowili sprawdzić się w starciu z tą formą mroku. Za pewne będzie raz gorzej, a raz lepiej, niemniej jednak nic nie szkodzi spróbować, zwłaszcza kiedy jest się fanem zimnokrwistych :)
"Świat wampirów. Od Draculi do Edwarda" -
Manuela Dunn-Mascetti (Prószyński i S-ka)
To takie swoiste kompendium wiedzy odnośnie wampirów jako bohaterów podań i legend ludowych, ich zwyczajów, rytuałów i ewolucji na przestrzeni wieków. Tę książkę akurat przeczytałam lecz nie oceniam jej zbyt wysoko. Plusem są zawarte w niej ilustracje, które wzbogacają nasz wyobrażenie pewnych aspektów całej postaci wampira, ale uważam że jak na tak szeroki temat, ta książka to jedynie kropla w morzu.
"Wampiry. Historia z zimną krwią spisana" - Barb Kar, Rick Shutherland i inni (opracowanie zbiorowe) (Wyd. Helion)
Podobnie jak pierwsza książka, tak i ta stanowi zbiór istotnych informacji w temacie wampirów. To trochę bardziej pełnokrwista pozycja, w której znajdziemy odpowiedzi na pytania takie jak "Jak polują wampiry?", "Jak udaje im się pozostać w ukryciu?" czy "W jaki sposób zniszczyć nieśmiertelnego?". Znajdziemy tam również wiadomości dot. legend i podań z całego świata, a także doczytamy o wcieleniach wampira - od greckiej lamii, do indyjskiej bhuty.
"Wampiry wśród nas. Ukryta prawda" - Konstantinos
(Wyd. Studio Astropsychologii)
W tej książce prócz kolejnej dawki wiedzy o typowych krwiopijcach, autor opowie nam o tzw. wampirach energetycznych i o sposobach na skuteczna ochronę przed ich wpływem. Dowiemy się również jakim cudem swoista popularność tych mrocznych istot przetrwała do dziś i w jakich kierunkach ewoluowała. Myślę, że to może być książka która burzy wykształcone w którym momencie, stereotypy. Fikcja zderzy się tutaj z realnymi teoriami, być może zmieniając nasze ugruntowane już podejście do "zimnokrwistych".
"Wampiry nie starzeją się nigdy", Tessa Gratton, Victoria Schwab i inni (opracowanie zbiorowe), (Wyd. Zysk i S-ka)
To zbiór opowiadań napisanych przez najbardziej popularnych autorów literatury dla młodzieży. To fikcyjne historie, z mrocznym humorem w tle, które mają wywołać jedynie niewielki dreszczyk. Za pewne ich jakość jest typowa dla takich zbiorów - jedne są lepsze, drugie gorsze. Ale myślę, że może to być całkiem niezła zabawa!
"Oblicza wampiryzmu", Kaja Flaga-Andrzejewska, (Wyd. Woman in corset)
Wydaje mi się, że ta książka była ostatnimi czasy bardzo popularna. Jest to zbiór 14 ilustrowanych opowiadań, rozgrywających się w różnych okresach historycznych. Przedstawiają one życie nieumarłych i tłumaczą zasady jakimi musieli się kierować, by móc przetrwać. Nie jest to zbyt obszerna pozycja bo zawiera jedynie 214 stron, ale może być to coś ciekawego. Także warto wrzucić na ząb ;)
"Każdy jest zdolny do miłości. Nawet najgorsi, pozbawieni serca ludzie na swój sposób kochają. Nawet jeśli tylko przez chwilę. Nawet jeśli ich miłość jest chora..."
Źródło grafiki: lubimyczytac.pl
Elizabeth Warren






.jpg)
.jpg)




Komentarze
Prześlij komentarz