Czerń budzi skojarzenia z czymś nieznanym i tajemniczym. Bardzo często ludzie uważają ten kolor za symbol zła, mroku, niebezpieczeństwa i grzechu. A przecież czerń to także identyfikator siły, niezależności oraz pewności siebie, uważany za najbardziej elegancki, luksusowy i ponadczasowy. Z czym powiążemy książkę, której okładka jest właśnie w tym kolorze?
Czego można spodziewać się po historii, którą ktoś oblekł w czerń?
Czasem pozory mogą mylić, a niekiedy ta czerń to idealny obraz wnętrza...
W rodzinie Finna, głównego bohatera - od pokoleń mężczyźni pełnią rolę Łowców Legend. Istnieje świat gdzieś obok naszego, w którym istnieją monstra o jakich ludziom się nie śniło; Monstra trochę zazdrosne, a przy tym pragnące przejąć kontrolę nad naszą rzeczywistością. Zadaniem chłopca jest je powstrzymać. Problem jedynie w tym, że... On nie zgadza się na swoje przeznaczenia. W życiu jest małą ciamajdą, więc jak sobie poradzi na tak odpowiedzialnym stanowisku, na froncie? A mieszkańcy znikają... Kolejni, w tajemniczych okolicznościach. Zaś TO... Jest coraz bliżej. Czy Finn odkryje w sobie bohatera i jednak spełni własne przeznaczenie?
Książka z ciekawym pomysłem na fabułę, napisana prostym językiem, co sprawia że czyta się jeszcze przyjemniej. Na początku historia jest nieco rozwlekła, jednak niedługo później akcja nabiera wyraźnego tempa i naprawdę zaczyna się dziać! Fabuła jest spójna i również dzięki temu bardziej zrozumiała. Niestety zakończenie, biorąc pod uwagę istnienie kolejnych tomów, jest okropnie rozczarowujące. Pozostawia nas otwartych, ciekawskich i lekko zaniepokojonych.; Wyczekujących... Tak - wyczekujących na wydanie po polsku kolejnych tomów by ta historia wreszcie stała się pełna, a zakończenie wystarczające by z poczuciem pełnowartościowej opowieści zakończyć ostatni rozdział.
To książka, która powstała w oparciu o rzetelny research autora w kwestii najnowszych badań w dziedzinie genetyki. Snując opowieść kreuje nasz świat postawiony w obliczu totalnej modyfikacji. Co można osiągnąć dzięki niewielkiej zmianie w kodzie DNA? Świat bez chorób, pełen obfitych polonów, doskonałych ludzi - Geniuszy...
Wiele koncernów badawczych podejmuje się niezwykle ryzykownego eksperymentu polegającego na zmianie kodu genetycznego roślin i ludzi. Badania przynoszą oczekiwane rezultaty, ale czy aby na pewno jest to krok w dobrą stronę? Co jeśli nas zastąpią? Ci doskonali albo zniszczą świat albo w etapach przeobrażenia stworzą idyllę, w której nie ma miejsca na tych "zwyczajnych".
To książka łącząca w sobie kilka gatunków - thriller, sensacja i science fiction. To swoista wizja przyszłości, potencjalna apokalipsa sugerowana przez autora. Na pewno zmusza ona do zastanowienia się, do przeanalizowania tego dokąd właściwie zmierza nasz świat pędząc autostradą wciąż i wciąż rozwijającej się technologii... Ta historia może skłonić do refleksji nad tym kim właściwie jesteśmy jako ludzie, a kim byśmy być nie chcieli. Początkowo ilość wątków potencjalnie nie mających ze sobą nic wspólnego, a także ilość bohaterów może trochę dezorientować i przytłoczyć. Jednakże wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Koniec końców opowieść jest wyjątkowo spójna, choć wymaga skupienia ze względu na prezentowaną formę przedstawienia.
Dziwne rzeczy zaczynają dziać się na świecie... Indyjskich naukowców niepokoją odczyty sejsmografów, Chiny bombardują swoje tereny, a w odległej dżungli czarna masa pochłania turystę. Kiedy ów świat zaczyna zalewać fala złowieszczych incydentów, do jednego z amerykańskich laboratoriów dociera tajemnicza paczka. "Cokolwiek znajduje się w środku, garnie się na wolność!". Fabuła zapowiadała się całkiem fajnie. Pierwsze strony są co prawda nieco męczące gdyż niełatwo "wgryźć się" w historię (Akcja bardzo się ślimaczy), jednak im dalej w treść to tempo wkracza na wyższy poziom. Tylko nic z tego kiedy główny wątek staje się wątkiem marginalnym, a prym wiedzie irytująca paplanina autora rzucająca w nas niczym; No przynajmniej niczym wartościowym i na pewno zbędnym. Poprzez takie działanie książka z thrillera przeobraża się w romans niskich lotów. Potrzeba więcej pająków, a mniej wstawek z kategorii płytkiego erotyku. Zakończenie jest żadne ze względu na kolejne tomy, które mogłyby rozwinąć historię i pociągnąć ją dalej odpowiednim torem (Kolejne dwa tomy trylogii nie są wydane w Polsce, ale jeśli ktoś czyta po angielsku to może sięgnąć po "Skitter" i "Zero day"). Niemniej jednak jak dla mnie ten koniec nie był zachęcający do tego by chcieć sięgnąć po następne części.
To opowieść o małym chłopcu, który uciekając przed niebezpieczeństwem znajduje schronienie na cmentarzu. Tę miejscową nekropolię nawiedzają, choć może można to ująć lepiej - zamieszkują duchy, które przygarniają dziecko i otaczają je opieką. Dziwne jest uczyć się życia od zmarłych... Ale Nikowi wciąż zagraża morderca, który wymordował jego rodzinę i pragnie dokończyć swe upiorne dzieło. Czy u tych "zza zasłony" znajdzie wsparcie i pomoc w uporaniu się z tym problemem? Co stanie się z tym, który tak bardzo pragnie zła? Tajemnicza mgła otacza tę powieść. Ale nie jest to mgła, która wilgocią osiada na skórze i powoduje nieprzyjemne uczucie. To raczej coś delikatnego, coś nadającego specyficznie ujmujący klimat. Niby bajka, ale w gotyckim, lekko mrocznym klimacie. Momentami wywołuje niepokojący dreszczyk przebiegający po plecach kolonią mrówek, ale sprawia też, że usta wyginają nam się w szczerym uśmiechu. Napisana stylem typowym dla autora - Trochę dziwna, odrobinę pokrętna, jednak interesująca i wciągająca - akcja płynie nieprzerwanie, trzymając nas w napięciu (w dobrym znaczeniu tego słowa, oczywiście). Dla mnie małym minusem była tutaj kreacja bohaterów - zbyt płytka, zbyt powierzchowna. Chciałoby się w tym względzie czegoś więcej. Jednakże mimo tego, czytało się świetnie! "Księga cmentarna" to książka, w której odnajdziemy ciepło tam gdzie zupełnie byśmy się tego nie spodziewali; która ma w sobie jakąś iskrę i odrobinę magii... Dla mnie warta poświęconego na nią czasu.
Książki, których nie czytałam ale są na mojej wielkiej wish liście :)
Viola jest agentką nieruchomości. Pewnego razu musi sprzedać piękną willę, która jak się okazuje - jest nawiedzona. Ale wcale jej to nie dziwni i w żadnym razie nie odstrasza; W końcu sama jest wampirzycą. To zadanie nie jest jednak takie proste jakby mogła się spodziewać, ponieważ duch ekscentrycznego właściciela jest niemożliwie zawzięty w tym, by utrudnić jej pracę. Kiedy w posiadłości zjawiają się jeszcze demoniczna trenerka, pyskata anielica i zakochany żniwiarz, agentka uświadamia sobie, że widmo zamordowanego panicza szczególnie przywiązanego do swojego domu, to jej najmniejszy problem! Wszystko przez to, że nieśmiertelni mają swoją grę...
Autor prezentuje nam profile i historie seryjnych morderców, którzy na przestrzeni lat działali w społeczeństwie pozostając niezauważonym. Postaci takie jak "Upiór z Düsseldorfu" czy seksualny zabójca John Christi odkrywają przed nami mroczne tajemnice, które za pewne większości zjeżą włosy na karku. Wydaje mi się, że będzie to trudna i ciężka lektura, szczególnie dla osób wrażliwych, zwłaszcza jeśli autor przedstawi wszystko wprost. Ale jeśli ktoś czuje się na siłach lub tym bardziej interesuje się takimi tematami, może poczuć się usatysfakcjonowany tą pozycją.
Źródło okładki: lubimyczytac.pl
Elizabeth Warren







Komentarze
Prześlij komentarz