"Demony. Pokusa" Lisa Desrochers

    Demony to według starogreckiego "daimon" - W dosłownym tłumaczeniu "ten który coś rozdziela" lub "ten, który coś przydziela". To istoty występujące w wielu wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami, a ludźmi. Określane również jako nieprzyjazne człowiekowi duchy, pierwotnie związane z pojęciem nieczystości sakralnej. * 
Ta opowieść to fabularyzowana historia walki dobra ze złem, w której bierze udział przedstawiciel piekła i przedstawiciel "Jasnej strony mocy", czyli nieba. Typowa młodzieżówka, która nie rozwodzi się nad naukowym aspektem bytów duchowych, a jedynie umieszcza je w toku fikcyjnych wydarzeń, tyle tylko napomykając o ich naturze przyobleczonej w fizyczne ciała ludzkie i wartościach z dwóch przeciwnych sobie stron barykady. 


Tytuł - "Demony. Pokusa"
Autor - Lisa Desrochers
Wydawnictwo - Wydawnictwo Dolnośląskie
Tłumaczenie - Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl - Demony (Tom I)
Data wydania - 21.09.2011
Ilość stron - 368
Gatunek - Fantasy, science fiction
ISBN - 9788324591381

    Książka opowiada o młodej dziewczynie wywodzącej się z katolickiej rodziny, która boryka się z pewną tragedią. Mimo wszystko stara się żyć normalnie. Chodzi do szkoły, spotyka się z przyjaciółmi, przeżywa pierwsze zauroczenia i snuje plany na przyszłość. Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie pojawia się na jej drodze dwóch chłopaków. Z pozoru wydaje się to zwykłym wydarzeniem; Ot w szkole zjawiają się "Nowi". Z czasem jednak Luc i Gabe zaczynają odgrywać coraz większą i bardziej znaczącą rolę w życiu Franne. Dziewczyna zaczyna być świadkiem dziwnych wydarzeń, niektóre rzeczy już jej znane przybierają na sile, co wprawia ją w niemałą konsternację. Pojawiają się dylematy i rozterki miłosne. Franne przekonuje się, że świat to jedna, wielka tajemnica; To miejsce w którym egzystują nie tylko ludzie, co skutkuje u niej niemalże szokiem. Miłość wzbierająca w sercu bohaterki poniekąd odkrywa dla niej rzeczy nieznane, jak również odpowiada na pytania, na które wcześniej nie znajdowała odpowiedzi. Pod wpływem tego czego doświadczyła, Franne dowiaduje się że posiada niezwykły dar, w związku z którym Niebo i Piekło podejmują walkę o jej duszę będąc gotowymi złamać wszelakie zasady! 


Coś więcej o książce...

    To typowa młodzieżówka, w której odnajdujemy wątki takie jak problemy sercowe, nastoletni bunt, niezrozumienie świata i kształtujący się w zakamarkach umysłu własny plan na życie. To również historia, w której ukazana jest odwieczna walka dobra ze złem, walka o duszę ludzi którzy szybciej lub wolniej posuwają się po ścieżce ku jednemu ze światów czekających po śmierci (O ile istnieje jakiekolwiek życie pozagrobowe!) Treść napisana jest naprawdę przystępnym, a wręcz bardzo prostym w odbiorze językiem. Im dalej w las, tym tylko utwierdzamy się w tym, że nie jest to lektura skierowana dla starszych i powiedziałabym, poważniejszych czytelników. Zawiera słowa i wyrażenia popularne wśród młodych ludzi, dotyka problemów i traktuje o życiu typowego nastolatka. Tym nie mniej czytało się to przyjemnie, nawet mimo czasem pojawiających się błędów w strukturze słów, co jak podejrzewam wyniknęło z drobnych pomyłek podczas korekty tłumaczenia. Ponad to również lekko irytowały mnie pewne zachowania bohaterki, która jak na członka rodziny, w której religia stanowi niebywale ważny aspekt, jest bardzo niedomyślna i nawet po dłuższym czasie, nie może połączyć czy nijak skojarzyć pewnych faktów, tyczących się tego kim rzeczywiście są jej nowi koledzy. Generalnie bohaterowie byli dość dobrze wykreowani, choć mogłabym się trochę przyczepić do tego jak był opisany świat w którym funkcjonowali ci bohaterowie. Moim zdaniem mógłby być nieco bardziej rozbudowany, wzbogacony o trochę więcej opisów co znacznie ułatwiłoby pracę wyobraźni.



Podsumowanie

Odnosząc się już do ogółu fabuły – Dla mnie była ona ciekawa, w związku z czym pochłonęłam książkę dość szybko. Lekka, niewymagająca, pewne kwestie trochę zastanawiające, niektóre niedopracowane, ale można przymknąć na nie oko. Generalnie okej. Pozycja godna polecenia głównie nastolatkom.
Na koniec odpowiadając na pytanie wpisane w okładkę – Wybrałabym niebo, nie tylko ze względu na te błękitne oczy i zapach śniegu latem ;)


*Nieczystość sakralna to pojęcie związane z religiami, zwłaszcza judaizmem i chrześcijaństwem, oznaczające stan, który uniemożliwia człowiekowi uczestnictwo w obrzędach religijnych. Nie jest to tożsame z grzechem, lecz wynika z kontaktu z określonymi rzeczami, sytuacjami lub stanami uznawanymi za rytualnie "nieczyste".


Źródło grafiki: lubimyczytac.pl/ zdjęcia Prywatne
Elizabeth Warren

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz